Safe Laser 500

Podrobný opis prístroja Safe Laser 500 Infra


Infračervené svetlo z prístroja Safe Laser 500 Infra sa vstrebáva v oveľa hlbších vrstvách, ako z laserov s červeným svetlom (biologický účinok sa prejavuje hoci aj do hĺbky 8 cm), a preto sa dá vynikajúco využiť napr. pri terapii chorôb pohybového ústrojenstva, kde sa prejavuje jeho bolesť tlmiaci a protizápalový účinok a urýchľuje liečenie svalov, šliach, kĺbov.

Pri použití väčších dávok je vhodný aj na regeneráciu chrupaviek aj ich povrchových častí.
(Infra laser nie je vhodný na liečenie chorôb nosovej sliznice ožiarením a je ZAKÁZANÉ s ním ožiariť nosový otvor!)

Liečba chorôb a problémov prístrojom Safe Laser 500 Infra

(indikačné okruhy)

Choroby pohybového ústrojenstva Poranenia

 • Pomliaždenia (contusio), podvrtnutie (distorsio), hematóm (haematoma), roztrhnutie väzív, svalov alebo šliach (ruptura), zlomeniny kostí (fractura)


Poruchy z dôvodu presilenia

 • Zápaly šliach (tendinitis), zápaly svalov (myositis), zápaly kĺbového puzdra (bursitis)  Zápal okostice pri priľnavosti svalov (napr. tenisová lakeť = na mieste priliehania napínača svalov predlaktia z dôvodu presilenia sa vytvorí zápal okostice).

Degeneratívne poškodenia

 • Opotrebenie kĺbov, chrupaviek (arthrosis)
 • Zápaly kĺbov (arthritis)
 • Pri chorobách chrbtice zmierňovanie bolestí, zápalov (napr. lumbago)
 • Choroby svalov: bolesti svalov, skrátenie svalov (kontraktúra)

Choroby pohybového ústrojenstva môžu spôsobovať problémy, bolesti v určitých bodoch tela alebo v rôznych kĺbových častiach.

Pri traumatologických alebo športových zraneniach terapia mäkkým laserom podstatne skráti čas liečenia! Aplikácia pred operáciou zrýchľuje vstrebávanie haematómov, edémov, miesto operačného zákroku je prístupnejšie, znižuje bolesť.

Laserovú lampu používajte aj po operácii 1-2x denne v snahe rýchlejšieho vyliečenia. V prípadoch zlomenín kostí na zagipsovaných končatinách sa zvykne vyrezať „malé okienko“, a tým sa priamym infra osvetlením intenzívne napomáha k procesu kostnatenia.

Kožné ochorenia

 • Napomáha k regenerácii normálnych tkanív pri povrchových poraneniach, odreninách, pooperačných ranách, naštartuje liečenie ťažko sa hojacich rán, vredov.

Choroby nervového systému (zmiernenie bolestí):

 • Postherpetická bolesť: po vyliečení pásového oparu (herpes zoster) často dlhé roky prítomná páliaca bolesť pozdĺž nervu.
  (Doba liečenia so Safe Laserom sú 2 minúty po bodoch pozdĺž nervu. Po prvej liečbe sa ako začiatočná liečebná reakcia môže prejaviť intenzívnou bolesťou, potom nastane zlepšenie.)
 • Fantóm bolesti: bolesť, ktorá vzniká po amputácii končatiny na mieste stratenej končatiny (do 12 hod. sa dá očakávať veľmi silná liečebná reakcia, počas 24 hod. sa môže bolesť zosilňovať, ale už po 2. liečbe je zlepšenie citeľné)

Zubné choroby a choroby ústnej dutiny

Choroby povrchových častí kože a ústnej sliznice (napr. herpes, ústne rany, aphty) a choroby ďasien, krvácanie môžeme efektívnejšie liečiť so Safe Laser 150 s červeným svetlom (660 nm) – (s namontovaním optického vlákna, pomocou operátora ďasien).

Pomocou Safe Laser Infra (808 nm) však môžeme dosiahnuť hlbšie oblasti a sú vhodnejšie aj na zmierňovanie bolestí.

 • Bolesti zubov, zápaly sú možné účinne liečiť hoci aj presvietením cez tvár, alebo aj pomocou optického vlákna.
 • Urýchľuje liečenie mäkkých aj kostných tkanív po zubárskych ošetreniach, operáciách ústnej dutiny, po vložení implantátov. Okolo implantátov napomáha k priľnavosti tkaniva (fáza kostnatenia) hoci aj presvietením cez tvár.
 • Po operáciách sa skráti doba liečenia, je možné rýchlejšie odstrániť stehy.
 • Kŕč žuvacieho svalu (trismus) – kŕč žuvacieho svalu sa môže dlhodobo vytvoriť z rôznych dôvodov, napr. zápal zuba múdrosti… Na čelustnom kĺbe po niekoľko minútovej liečbe so Safe Laser Infra 500 sa svaly uvoľnia, tým sa kŕč za pár minút zmierni, zníži sa zápal.

Proces liečby so Safe Laser 500 Infra

Metóda liečby:

Safe Laser 500 Infra sa priloží na bolestivé alebo poranené miesto a daný čas sa osvieti, potom sa môže presunúť na druhý bod. (na hlavicu je možné objednať jednorázové ochranné obaly). Je možné liečiť za radom viac bodov v závislosti od veľkosti bolestivého alebo poraneného miesta. Vo všeobecnosti je treba liečiť body „citlivé na tlak“.

Laser zapínajte len po priložení na pokožku, aby ste predišli náhodnému pohľadu do laserového lúča! Po ukončení liečby, predtým než sa odstráni od pokožky, treba ho vypnúť!

Liečené miesta hlbšie ako 8 cm sa stanú dostupnejšími, ak hlavicu Safe Laser 500 Infra trocha pritlačíme ku tkanivu. Ak napr. liečené miesto je otvorená rana a laser nie je možné priložiť na pokožku, treba ho pridŕžať čo najbližšie k miestu (max. 0,5 cm), ale potom čas liečby v každom bode treba predĺžiť o 1 minútu, aby sa dostalo do organizmu dostatočné množstvo energie!


Čas liečby (v danom bode!):

K účinnej liečbe rôznych problémov, chorôb je potrebné vniesť rozdielne množstvo energie (Jouly).
Väčšie množstvo energie vieme zabezpečiť dlhšie trvajúcim ožiarením.

4-10 Joulov energie = min. 2-2,5 minúty ožarovania:

Natiahnutia, podliatiny, svalové kŕče, zlepšenie mikrocirkulácie, menšie poranenia pohybového ústrojenstva, akútne a chronické zápaly, zubné a ústne choroby, kožné problémy.

15 Joulov energie = 3 minúty ožarovania:

Zmierňovanie bolestí, závažnejšie poranenia pohybového ústrojenstva.

25 Joulov energie = 4-5 minút ožarovania:

Regenerácia chrupaviek, liečba poranení pohybového ústrojenstva v hlbších vrstvách, roztrhnutie väzov, svalov, šliach, zlomeniny kostí (na začiatku denne aj 2x).


Frekvencia liečby:

Frekvencia liečby závisí od času trvania choroby. (Ako dávno sa problém objavil?)

 1. Liečba akútnych chorôb (choroba sa objavila prednedávnom) alebo pooperačných stavov:

  Aplikácia liečby je denne 1-2 týždne, po vymiznutí príznakov 3x do týždňa. Zlepšenie je viditeľné už po prvej liečbe alebo na druhý deň!

  (Pri akútnych chorobách už pri prvej aplikácii je možné liečbu vykonávať tak dlhý čas, kým zlepšenie nie je viditeľné.)

 2. Liečba chronických (pretrvávajúcich) chorôb (choroba sa objavila dávnejšie ako 6-8 týždňov):
 3. Dlhšie trvajúce choroby je treba liečiť zriedkavejšie. Používajte laser týždenne 3x kým príznaky vymiznú, alebo kým výraznejšie neustúpia.

  Liečenie chronických (dlho trvajúcich) chorôb trvá samozrejme dlhšie (dni, týždne, prípadne mesiace).
  Po prvých ošetreniach môžeme pociťovať mierne mravčenie, po niekoľkých hodinách v niektorých prípadoch chronických chorôb sa bolesť zosilňuje (liečebná reakcia), čo je však prechodný stav. Intenzita bolesti sa postupne počtom procedúr zmenšuje a po 3-4 procedúrach úplne vymizne a nastáva zlepšenie. Liečebná reakcia je normálny sprievodný jav, je prejavom toho, že pacient reaguje na terapiu.

  Ak sa nám zdá, že napr. bolestivý kĺb sa ani nezlepšuje, ani „nezhoršuje“, tak potom pravdepodobne aplikujeme nedostatočnú dávku ožarovania (príliš krátka doba ožarovania).

  Individuálna citlivosť je u každého rôzna. Keďže sa jednotlivé liečebné dávky časom spočítavajú, liečebná reakcia (napr. zosilnenie bolesti) sa skôr, či neskôr objaví (asi po 4-5 týždňoch) a len potom nastane subjektívne zlepšenie.

  Ak sa vplyvom pravidelnej liečby bolesť prípadne zosilňuje, je stále zdĺhavejšia, je to prejavom toho, že sme liečili príliš veľkou dávkou ožarovania. Takáto nadmerná liečba nespôsobuje trvalé následky. V takomto prípade vynecháme niekoľko procedúr a s menšou dávkou ožarovania (menej krát, alebo s menšou intenzitou) pokračujeme v terapii.

  Jedným z dôvodov sprievodných bolestí je naštartovanie mikrocirkulácie (krvný obeh v najmenších cievach) na stagnujúcich miestach. Z týchto stagnujúcich miest sa nazhromaždené častice rozkladu (ktoré sa nevyplavili) náhle dostanú do krvného obehu, preto sa niekedy môže objaviť nutkanie na vracanie, slabosť, nevoľnosť (pri liečbe miest väčšieho rozsahu veľkou dávkou ožarovania).

  Časté alebo dlhšie trvajúce procedúry neznamenajú bezpodmienečne aj urýchlenie liečenia, lebo existuje taká biologická hranica, po prekročení ktorej už nie je možné ďalej bunky stimulovať!


Charakteristika liečených miest:

V prípade svalov: Svaly dôkladne prehmatáme a liečime body „citlivé na dotyk“

Pri kĺboch: väčšinou liečime pozdĺž kĺbových medzier

Kĺby môžeme „otvoriť“ ich ohnutím, a tak dostaneme svetlo do ich vnútra. Svaly, ktoré hýbu kĺby, tiež prehmatáme a liečime citlivé body.

U šliach: liečime pri priľnaní šliach, pri spojení sval-šlacha, alebo na citlivých bodochAk sa liečené body neodhadnú presne, napriek tomu je terapia účinná, pretože svetlo zo Safe Laser Infra sa rozptyľuje na väčšom povrchu.

Kedy je možné po laserovej liečbe očakávať zlepšenie?

Laserová lampa v určitých prípadoch veľmi rýchlo účinkuje. V nasledovných prípadoch zlepšenie obvykle nastane do pár minút/hodín: zmiernenie bolestí, zníženie akútnych zápalov, zlepšenie mikrocirkulácie, svalové napätie, zmiernenie svalových kŕčov.

Pri iných problémoch je zlepšenie citeľné za pár dní/týždňov.

Zobrazené všetky 4 výsledky