Prečo domorodci Nového Zélandu nepoznajú reumu?

Ochorenia pohybového aparátu sú civilizačnými chorobami našej doby. Milióny ľudí na celom svete trápia zápalové, degeneratívne a iné ochorenia kĺbov a pohybového aparátu. Vekom sa postupne znižuje množstvo vody medzi bunkami, tkanivami a v dôsledku straty pružnosti tkanív a kĺbov je pohyblivosť výrazne znížená.

Pred niekoľkými rokmi vedci získali veľmi zaujímavý poznatok. Sledovali životné podmienky Maoriov (domorodé obyvateľstvo Nového Zélandu) a všimli si, akého vysokého veku sa dožijú a napriek tomu sú ich kĺby stále pružné. Reumu takmer vôbec nepoznajú. Po dlhom pozorovaní a skúmaní prišli vedci na to, že za silné a pružné kĺby môžu domorodci vďačiť konzumácii mäkkýšov.

To je hlavný dôvod, prečo sa dostala do pozornosti vedcov zelená mušľa, ktorá sa nachádza na Novom Zélande. Ukázalo sa, že obsah glukosamínu v zelenej mušli predstavuje viac ako 13 %, a okrem toho sú v nej zastúpené kyselina kremičitá, vitamíny, minerály a stopové prvky, a je aj bohatým zdrojom významnej omega 3 mastnej kyseliny. Glukosamín by sme mohli nazvať mazivom pre kĺby a kyselinu kremičitú posilňovačom kostí a spojivového tkaniva. Zelená mušľa obsahuje vitamín C, E, B6, B12, kyselinu listovú, vápnik, draslík a horčík.

Treba ho dopĺňať

Treba vedieť, že ľudské telo si nevie vytvoriť glukosamín, preto je veľmi dôležité pravidelne ho doplniť. Túto látku v pozoruhodnom množstve obsahujú len morské plody, a to najmä na Novom Zélande. V dôsledku toho výrobky s výťažkom zelenej mušle zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu v prevencii a liečbe ochorení pohybového ústrojenstva. Glukosamín je určený pre tých, ktorých trápi bolesť, stuhnutosť, opuchy kĺbov. Znižuje bolesť, urýchľuje hojenie rán, posilňuje chrupavku. Je zastúpený v pomerne vysokej koncentrácii v kĺboch a okolitých tkanivách. Uznávaní odborníci v ňom vidia významný prostriedok na liečbu ochorení kĺbov.

Aj pre zdravie sliznice

Glukosamín sa podáva v mnohých krajinách vo forme štátom podporovaného lieku na liečbu artritídy, pretože zmierňuje bolesť a zápal, pôsobí proti stuhnutiu kĺbov, podporuje regeneráciu chrupavky. Podľa výsledkov štúdie glukosamín je efektívny v zmiernení bolesti a zápalu kĺbov. Okrem toho, že je súčasťou štruktúry kĺbov a okolitého tkaniva, glukosamín zohráva nezastupiteľnú úlohu v udržaní zdravej sliznice tráviaceho systému. Z tohto dôvodu môže byť významným pomocníkom v liečbe takých chorôb ako syndróm dráždivého čreva.

Dôležitý vitamín C

Položme si otázku: aký význam majú spomínané látky, ak obranyschopnosť organizmu je slabá, ak mikroorganizmy ľahko zvíťazia nad človekom. Jedným z pilierov imunitného systému je vo vode rozpustný vitamín C, ktorý objavil Albert Szent-Györgyi. Veľká škoda, že človek (okrem neho ešte morča) si nedokáže vytvoriť túto dôležitú látku. Prebytok vitamínu C sa do 24 hodín vyplaví z tela, i keď malé množstvo zadržiavajú obličky. Všeobecne sa tento vitamín odporúča na zvýšenie ochrany proti chorobám, zmiernenie príznakov prechladnutia, urýchlenie hojenia rán, zachovanie zdravia ďasien, liečbu astmy, prevenciu sivého zákalu, určitú ochranu proti srdcovo-cievnym chorobám. Posilňuje štruktúru ciev, znižuje celkovú hladinu cholesterolu a krvný tlak, zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Vitamín C sa ukázal výnimočne účinný v prevencii oxidácie LDL cholesterolu, a to aj v prípade fajčiarov.

Preventívne účinky

Aj keď je preukázaný jeho protivírusový a antibakteriálny charakter, hlavný účinok sa prejavuje v otužovaní imunitného systému. Zvyšuje počet bielych krviniek a ich aktivitu, hladinu interferónu v krvi, látky, ktorá zohráva významnú úlohu v boji proti infekciám.

Podľa prieskumu u žien, ktoré užívali vitamín C najmenej 10 rokov, bola zistená o 77 % nižšia pravdepodobnosť vzniku sivého zákalu oproti pacientkám, ktoré vitamín C neužívali.

Podľa štúdií vitamín C znamená najmä u starších osôb určitú ochranu proti respiračným ochoreniam, lebo zabraňuje uvoľňovaniu histamínu. Vitamín C vo väčšom množstve môže eliminovať negatívne účinky alergénov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *